Pripraviť si grilovanú pochúťku kedykoľvek a kdekoľvek. Neobmedzovať seba ani susedov dymom, nepotrebovať drevo, drevené uhlie ani elektrinu. Žiadna nereálna predstava, ale úplne reálny výkon, ktorý zaistí plynový gril. Ten je plne závislý od prívodu plynu z propán-butánovej fľaše, ktorú kúpite takmer na každej benzínovej pumpe, a dokonalú pochúťku si tak môžete pripraviť aj tam, kde by ste inokedy boli limitovaní najrôznejšími obmedzeniami.
< strong>Praktická rada: Pri robení plynovej fľaše si zmerajte priestor pod grilom. Nie každý má v podvozku miesto na 10kg fľašu.
Plynové grily sú ideálnym riešením pre všetkých, ktorí chcú grilovať okamžite, akonáhle sa im začnú zbiehať sliny. Urobíte na nich aj väčšie porcie mäsa, môžete pohodlne regulovať teplotu a vďaka tomu, že neprodukujú dym ani popol, ich môžete používať nielen na záhrade, ale aj v polouzavretých priestoroch (napríklad na terase).
>Výhody | Nevýhody |
+ univerzálna možnosť použitia bez obmedzenia (nie je potrebné drevo/uhlie ani pripojenie k elektrickej energii) | - objemnejšie a ťažšie konštrukcie |
+ bezproblémové a okamžité zapálenie | - neprepožičia pokrmom typickú dymovú arómu (pokiaľ nedisponujú arómu systémom) |
+ rýchle rozpálenie na požadovanú teplotu | - vyššie obstarávacie náklady |
+ možnosť plynulej regulácie teploty, umožňuje priame aj nepriame grilovanie (funguje ako rúra) | - nutnosť kupovať plynové fľaše a manipulovať s plynom |
+ nízke prevádzkové náklady, dlhá životnosť plynovej fľaše (kapacita bežnej fľaše vystačí na 5–10 hodín prevádzky – informáciu o spotrebe plynu za minútu (-g/min) alebo hodinu (-g/hod) grilovania nájdete v popisu produktu alebo v manuáli) | |
+ neprodukujú dym ani popol, možno používať v otvorených aj polouzavretých priestranstvách | |
+ jednoduchá údržba | |
+ bezpečné a zdravé grilovanie (na pokrmoch nezostávajú zvyšky po spaľovaní dreva / dreveného uhlia) |
Pri výbere plynového grilu je potrebné zvážiť predovšetkým to, koľko priestoru mu môžete vyhradiť, a pre koľko osôb budete spravidla pripravovať pokrmy.A samozrejme je potrebné zohľadniť aj materiálové prevedenie či výkon.
Na plyne môžete pohodlne grilovať nielen na veľkej záhrade , ale aj na malom balkóne Stačí len zvoliť správnu veľkosť. jpg" alt="Veľký záhradný plynový gril" width="107" height="107" hspace="15px" />
Ak máte početnú rodinu, alebo plánujete organizovať veľké grilovacie party, potom je pre vás ideálnym riešením záhradný plynový gril, ktorý zoženiete v najrôznejších prevedeniach, ale jeho hlavnou prednosťou je veľká grilovacia plocha, ktorá disponuje tromi a viac horákmi – pohodlne tak pripravíte pohostenie pre viac osôb naraz.
Stolové prevedenie predstavuje prenosný plynový gril, ktorý nezaberie veľa miesta, a môžete ho tak bez problémov použiť aj na terase či na balkóne, alebo vziať so sebou do prírody na piknik. Výhodou tohto typu je dostatočný výkon zabezpečovaný jednorazovou plynovou kartušou a tiež prevedenie uľahčujúce grilovanie – väčšinou totiž bývajú stolné grily vybavené vynímateľnou odkvapkávacou miskou, do ktorej sa zachytáva všetka mastnota.
>Ide o záhradný plynový gril, ktorý je navyše vybavený bočným horákom, ktorý vám uľahčí prípravu príloh či iných pokrmov pri grilovaní. Už nemusíte odbiehať zložito do kuchyne, aby ste uvarili zemiaky či prihriali omáčku – všetko zvládnete práve na tomto bočnom horáku. A pokiaľ ho nebudete používať, možno ho jednoducho sklopiť, aby vám neprekážal.
Budete najčastejšie pripravovať grilovanú pochúťku sami pre seba? Alebo máte v pláne pohostiť celý regiment? Počet stravníkov zohráva dôležitú úlohu pri výbere veľkosti grilu, respektíve jeho grilovacej plochy. Tá sa pri plynových griloch udáva v centimetroch štvorcových a platí nasledujúce:
Použitý materiál je veľmi dôležitý z hľadiska tepelných vlastností i samotnej životnosti konštrukcie.
Okrem samotnej materiálovej konštrukcie je dobré zamerať sa aj na to, z akého materiálu je vyrobený rošt. Plynový gril s liatinovým roštom je zárukou rovnomerného prepečenia mäsa vďaka skvelej akumulácii tepla a tiež vytvorí na mäse typickú mriežku. Oproti tomu plynový gril s nerezovým roštom síce tiež vedie dobre teplo, ale keďže je nepriľnavý, nezanechá na mäse typický odtlačok – ale je menej náročný na údržbu.
< p>Veľmi často býva grilovacia plocha rozdelená na dve časti (ľavú a pravú) a do každej z nich môžete umiestniť iný rošt, prípadne liatinovú dosku. Tieto časti sú väčšinou na sebe nezávislé a môžete ich teda ovládať samostatne podľa potreby.Praktický tip pre tých, ktorým chýba (nielen) dymová aróma
Ak patríte k tým, ktorí by radi aj pri grilovaní na plyne vylepšili svoje kulinárske umenie o vôni dreva, nemusíte zúfať. Niektoré plynové grily sú totiž vybavené špeciálnou koľajnicou či zásuvkou pod grilovacou mriežkou, ktoré slúžia ako aróma systém – je možné do nich vložiť drevo, alebo pridať bylinky či naliať víno, a pripravovaný pokrm tak postupne prevonia požadovanú arómu.
Plynové grily využívajú na šírenie tepla k roštu špeciálny grilovací systém, ktorý môže byť založený buď na princípe lávových kameňov, alebo na princípe flavorizéra.
Plynový gril s lávovými kameňmi, ktoré pochádzajú z vyhasnutých sopiek, funguje na princípe ohrevu kameňov, ktoré sú umiestnené na horákoch – z nich potom prechádza tepelná energia na grilované pokrmy. Počítať musíte s tým, že kým sa kamene nahrejú, nejaký čas to trvá. Často tiež dochádza po určitej dobe k ich popraskaniu, a je tak potrebné vymeniť ich za nové. Zložitejšia je aj údržba, pretože je láva poréznym materiálom, a tak sa do nej vsakuje tuk.
Novším systémom sú takzvané flavorizéry, ktoré využívajú kovové profily v tvare písmena V, ktoré sú umiestnené nad samotnými horákmi a starajú sa o rovnomerné rozloženie tepla (nedochádza k priamemu ohrevu mriežky v mieste nad horákom). Tento systém je efektívnejší nielen z hľadiska rozptylu tepla, ale tiež zabraňuje vzplanutiu tuku a umožňuje odtekanie odkvapkávajúcej šťavy do bočnej misky, ktorú je možné vybrať a vymyť. Vďaka tomu, že sa z nich počas prípravy pokrmu odparuje tuk a šťava, dodávajú jedlu arómu.
Plynový gril by ste mali vyberať tiež podľa počtu horákov a výkonu. Najmenej výkonnými modelmi sú grily s dvoma horákmi a výkonom okolo 2 kW.
Pri výbere záhradného plynového grilu nezabudnite zohľadniť aj konštrukciu grilu ako celku. Tá má totiž zásadný vplyv na stabilitu – voľte preto vždy čo najbyteľnejšiu a najmasívnejšiu konštrukciu, ktorá odolá aj silnejšiemu vetru alebo nechcenému prevráteniu pri grilovaní.
Plynové grily sú rovnako ako elektrické grily či grily na drevené uhlie vybavené najrôznejšími doplnkami a vychytávkami, ktoré vám uľahčia grilovanie.
Až sa teda pustíte do výberu záhradného alebo stolného plynového grilu, nepozerajte len na cenu alebo vzhľad. Parametrov, ktoré treba zvážiť, aby ste sa dočkali výbornej grilovanej pochúťky, je celý rad. Pokiaľ si nebudete s výberom istí, neváhajte nás kontaktovať.